AktualitetBota+SportTë fundit

Fotot: Anglia po kthehet në shtëpi, Franca vazhdon të përballet me Marokun

Kampionia në fuqi, Franca, ka eliminuar Anglinë nga Kupa e Botës në Katar me një fitore 2-1 në stadiumin Al Bayt.

Franca kaloi në epërsi në minutën e 17-të kur gjuajtja e fortë e Aurelien Tchouameni nga jashtë shtyllës mposhti portierin anglez Jordan Pickford.

Ndeshja mbeti relativisht e barabartë mes skuadrave deri në fillim të pjesës së dytë, kur sulmuesi anglez Bukayo Saka u rrëzua në kuadratin francez. Kapiteni Harry Kane u rrit dhe shndërrimi i tij i fuqishëm barazoi lojën në minutën e 54-të.

Më pas të dyja palët luftuan me dhëmbë për të marrë epërsinë, me disa gabime të afërta, duke përfshirë një goditje me kokë nga qendërmbrojtësi i Anglisë, Harry Maguire.

Por ishte Olivier Giroud, golashënuesi rekord i Francës, ai që shënoi golin vendimtar në minutën e 78-të për të kaluar Les Blues në avantazh me një goditje me kokë.

Kane pati një shans për të barazuar menjëherë pasi Anglia fitoi një penallti të dytë, por ai e shpërtheu topin mirë mbi tra në minutën e 84-të.

Megjithë disa raste të tjera dhe një goditje dënimi në momentin e fundit nga jashtë zonës së penalltisë që e pa Marcus Rashford të paaftë për të kthyer gol, Franca e dërgoi Anglinë në shtëpi duarbosh, me kampionët në fuqi që do të përballen me Marokun të mërkurën.